Historie oddílu kopané TJ Sokol Troja


1961 - 2011
Kopaná v Troji má své kořeny již v období první republiky. V trojském údolí působily kluby jako RH Praha, Start Praha či SK Troja (založená 1922). Sokolové však fotbalu příliš nefandili – o jeho škodlivosti na zdraví se vedly i debaty v sokolských Zpravodajích. Přesto se fotbal v Troji prosazoval, ač tehdy dominovala házená a v zimě lední hokej.

A-tým mužů
Na přelomu 50. a 60. let dvacátého století se stagnující tělovýchova v Troji rozhýbala a to nejen cvičením v tělocvičně a na hřišti u sokolovny. K bývalým sportovním nadšencům V. Pokornému st., K. Šindelářovi a J. Pavlíkovi, kteří měli zkušenosti s organizováním sportovních podniků i se svazovou prací, se přidali J. Hauf, V. Calda a Šprongl. Spolu s fotbalisty z Nové Troje, kteří končili svoji kariéru v Admire, ustanovili v létě 1961 fotbalový oddíl Sokola Troja. Od podzimní části fotbalové sezony 1961–62 bylo mužstvo mužů přihlášeno do III. třídy mistrovské soutěže Pražského fotbalového svazu. Protože oddíl nevlastnil žádné hřiště, hrál všechna svá utkání na hřištích soupeře. V této první sezóně se tvořila také družstva žáků a dorostenců, která zatím hrála jen přátelská utkání. V prvním roce existence fotbalového oddílu Sokola Troja řídili: jako předseda p. Šprongl, místopředseda V. Pokorný a ve výboru dále pracovali jako jednatel V. Calda, K. Šindelář a J. Pavlík. V téže době se v sestavě mužstva mužů objevovali: Černý, Hrdlička, Horský, Křivohlavý, M. Hauf, Jar. a Jos. Rotschové, Filip, Příhoda, O. a P. Skalský, Wolf, Mojžíš, Trousil, R. a L. Novotný, Müller, M. a St. Štěpánek, Valenta, Malina a další. Rok 1962 byl rokem hledání místa pro fotbalové hřiště s kabinami. Uvažovalo se o pozemku pod ZOO, dále volný prostor byl na pozemku pod kapličkou. Nakonec byl za pomoci správních orgánů Troje nalezen pozemek mezi školou a Vltavou zvaný Na pekle. Na stavbě hřiště z původního pole odpracovali členové oddílu kopané velké množství brigádnických hodin. A tak se mohl již 29. září 1962 odehrát na novém hřišti první mistrovský zápas s Teslou Karlín B s výsledkem 2:2.

Problém s kabinami byl vyřešen v září 1963, kdy byly opět brigádnicky upraveny kabiny bývalé klubovny DTJ před školou. Tyto šatny byly později přestavěny a sloužily až do roku 1990, kdy jsme byli nuceni se stěhovat do stávajících, původně provizorních, kabin z buněk. Ve výboru oddílu kopané se vystřídalo mnoho dobrovolných pracovníků, kteří měli zájem o to, aby se kopaná v Troji hrála. Na místě předsedy se vystřídali pánové: Šprongl, Jos. Rotsch, J. Hauf, Jar. Haisl, L. Moravčík, J. Chramosta, Zd. Ševčík a současný V. Pokorný. Funkci jednatele nebo sekretáře vykonávali J. Hauf, Jos. Sluka, P. Dolejš a Jar. Fliegl. A mužstvo mužů hrálo od roku 1961 od svého založení III. třídu mistrovské soutěže až do roku 1964, kdy postoupilo do II. třídy. V roce 1966 se podařilo A mužstvu postoupit díky reorganizaci vyšších soutěží do I. A třídy. V mužstvu, které mělo v tomto úspěchu, největší zásluhu, nastupovali: Stránský, Verner, Lehký, Havlík, Zeiner, P. Skalský, O. Novotný, J. Horálek, L. Novotný, J. Kovanic, Ka. Košťál, Vl. Chrastil, Jan Haisl, Vlašák, Jar. Haisl, L. Hauf, A. Filip a další. V následujícím roce mužstvo bojovalo o I. A třídu, ale nedosáhlo úspěchu, mužstvo skončilo poslední a sestoupilo do I. B třídy. V té jsme startovali až do roku 1972, kdy jsme opět sestoupili do II. třídy.

B-tým mužů
Zálohou A-mužstva mužů tvoří B-mužstvo, které v oddíle působí nepravidelně a bylo přihlašováno vždy podle počtu hráčů, kteří nemohli pro svoji výkonnost nastupovat v A-mužstvu. V posledních letech se projevuje trvalá starost o mládež a z dorostu přechází dostatek hráčů, aby B-mužstvo mužů mohlo stále vyvíjet činnost a bylo zásobárnou pro A-mužstvo. Mužstvo hrálo dlouho III. třídu a v roce 1997 se podařil postup do II. třídy, kde hraje dodnes.
Dorost
V prvních letech existence fotbalového oddílu jsme neměli starost o počet hráčů v mládežnických mužstvech. Družstvo dorostu hrálo od počátku oddílu pravidelně mistrovské soutěže, střídavě I. a III. třídu podle výkonnosti družstva. V jeho vedení se vystřídala řada trenérů a vedoucích. Z počátku družstvo trénoval Zabřílík, Vl. Chrastil, později Skočdopole, Henn, Bradáč, Groschl, Volf, Šimáček, Kroupa, Horák, Pospíchal, Brabenec, Fliegl a Maximčuk. V roce 1991 se projevila poprvé dlouhodobá práce s mládeží. V tomto roce dorost postoupil do I. třídy, kde hrál do roku 2005, kdy pod vedením Fr. Brabence se postoupilo do Pražského přeboru. Od konce osmdesátých let hraje oddíl dorostenecké soutěže druhý dorost buď jako B-starší dorost nebo jako ml. dorost. Jako mladší dorost hrál nejvyšší pražskou soutěž přebor v sezónách 1989/1990, 1990/1991, 2005/2006 a 2006/2007.

Žáci
Družstvo starších žáků má též v našem oddíle dlouholetou tradici. Pravidelně mistrovské soutěže hraje již od roku 1962. Z počátku střídalo II. a III. třídu. V roce 1987 družstvo postoupilo do čtyři roky hrané I. třídy. První trenéry byli P. Calda, Trojan, Pokorný. V posledních letech se v družstvu vystřídali Šarlinger, Henn, Bradáč, Bláhovec, Kocián, Kříž, Charvát, Šimáček, Kroupa, Fliegl, T. Tušner, Martin Svoboda, Jan Svoboda, P. Rollinger, L. Klasna a další. Kromě družstva starších žáků od roku 1979 působí v našem oddíle i družstvo mladších žáků, které hrálo dlouho II. třídu pravidelné soutěže. V roce 2000 družstvo postoupilo do I. třídy. O vedení tohoto družstva se starala řada tatínků a začínajících adeptů trenérství. Mnozí z nich ale u trvalejší práce s mládeží nezůstali.
Přípravka
V letech 1988–90 oddíl přihlásil do pravidelné soutěže i družstva starší a mladší přípravky. Historie oddílu je poměrně krátká ale bohatá. Za padesát let existence členové oddílu uskutečnili mnoho nezapomenutelných zájezdů. Hned v prvním roce působení se proslavil zájezd do Horažďovic. V roce 1968 byl slavný zájezd do Vídně. Velmi zdařilé byly družební zájezdy do Berlína žáků, dorostu i mužů. Poslední velký zájezd mužů se uskutečnil v roce 1993 do Hannoveru. Oddíl uspořádal také pro své členy desítky zimních i letních soustředění. Pokud bychom chtěli hodnotit uplynulá léta trojského fotbalu musíme vyzdvihnout první léta, kdy zakládání nového oddílu kopané provází mnoho neznámého a nepředvídatelného. Nejlepší léta oddílu po stránce výkonnostní spadají do let 1998–2008, kdy se oddíl plně věnoval výchově mládeže a těžkou prací se dostal mezi nejvyšší soutěží v Praze. Nato navazoval také postup do I.A třídy A-mužů a téměř tříleté setrvání v této soutěži. Také členská základna v těchto rocích byla nejvyšší. V roce 2001 jsme evidovali 11 trenérů, 4 muže činovníky (funkcionáře), 8 žen, 39 dorostenců a 72 žáků. Dále je třeba připomenout, že tak bohatá a v posledních letech i úspěšná činnost, by nebyla možná bez pomoci vedení jednoty a bez vedlejší hospodářské činnosti jednoty.

Záplavy 2002
V novém tisíciletí zasáhly oddíl kopané TJ Sokol Troja dvě pohromy. Prvá byla záplava v roce 2002, kdy hladina Vltavy zaplavila střechu stávajících kabin a na v té době novém trávníku bylo cca 10 m vody. Na podzim 2002 jsme hráli pouze na hřištích soupeře a trénovali jsme po okolních hřištích, ale hlavně na Letenské pláni. Přesto jsme toto období překonali celkem bez následků. Druhou pohromou, která se projevila po několika letech, byla výstavba protipovodňového valu, který oddělil hřiště od kabin a tak vzniká mnoho problémů, ale hlavně jsme si netroufli pracovat se žákovskými mužstvy našimi i hostujícími pro jejich bezpečnost při pohybu mezi náklaďáky, bagry a buldozery. V roce 2011, kdy slavíme 50 let činnosti fotbalového oddílu TJ Sokol Troja, začíná nová etapa historie kopané v Troji. Oddíl znovu obnovuje činnost mládežnických mužstev přihlášením mužstva starší přípravky do mistrovských soutěží. Bohužel momentální krize byla potvrzena sestupem A-mužů z I.A třídy.

Toto leporelo je vydáno k padesátiletému výročí trojského sokolského fotbalu a proto, aby mnohé osoby, které se podílely na činnosti oddílu nebyly zapomenuty, i když si uvědomujeme, že jsme mohli na někoho zapomenout. Tímto se jim omlouváme a v příštích vzpomínkách se opravíme.
Za přípravný výbor oslav 50 let fotbalu TJ Sokol Troja
Jaroslav Fliegl